18. Yılda Marka Yaratmak Üzerine Birkaç Afili Laf

 
Marka yaratmak, markalaştırmak, marka inşa etmek. Biz marka profesyonelleri böyle afili laflar etmeyi pek severiz. Oysa marka dediğimiz şey öyle “ol” deyip de oldurulan bir şey değil. Önce gerçekten insanların hayatına dokunan ve seni ayrıştıran sürdürülebilir bir değer yaratacaksın. Sonra o değerin net bir şekilde anlaşılmasını, deneyimlenmesini sağlayacaksın. Her şey yolunda giderse önce o hayatına dokunduğun insanlar, sonra başkaları seni “marka” olarak görmeye başlayacak. Söylemesi kolay, yapması epeyce zor ve zahmetli bir iş. Fikir ve strateji gerektirir, yaratıcılık gerektirir, kaynak gerektirir ve elbette zaman ve sabır gerektirir. Ama hepsinden önce karnında kelebekler uçuşturan bir vizyon gerektirir.

Bir marka ajansı olarak UBF’de 18. yılımızı kutluyoruz.

18 yıldır, yaptığımız işi her gün daha iyi yapabilmek için bizi yataktan kaldıran şey müşterilerimizin karnında kelebekler uçuşturan o ilham veren vizyonları. O sürdürülebilir değeri yaratabilmek için canla başla çalışmaları.

Biz her ne kadar müşterilerimiz için satan markalar yaratıyoruz desek de siz inanmayın. Markaları marka yapan asıl değeri, yaratan da, yaşatan da iş sahipleri.

Bizim yaptığımız, 18 yıldır, müşterilerimizin o ilham veren vizyonlarına giden yolun taşlarını döşemek.

Corona Günlerinde Marka İletişimi

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını bir taraftan sağlığımızı tehdit ederken, diğer taraftan başta ekonomi ve sosyal yaşam olmak üzere pek çok alanda etkilerini göstermeye devam ediyor.

Çoğu sektör durma noktasına geldi. Evlerine kapanan insanların temel ihtiyaç ve önceliklerinin hızla değiştiğine tanık oluyoruz. Bir ay öncesine kadar yaz tatilini hangi ülkede geçireceğini düşünenlerin bugün market alışverişlerini eksiksiz yapabilmek neredeyse en büyük lüksleri oldu.

Devamını Oku

2016’nın Renkleri: Rose Quartz ve Serenity

Her yıl Aralık ayında bir sonraki yılın rengini ilan eden Pantone, bu yıl bir değişiklik yaptı ve 2016 yılı için iki renk ilan etti: Rose Quartz ve Serenity. Pudramsı bir uçuk pembe ve zarif bir açık mavi.
Devamını Oku

Emirates’den Benfica Uçuş Güvenliği Gösterisi [Video]

Gerçekleştirdiği etkili pazarlama iletişimi çalışmaları ile her zaman dikkatimizi çekmeyi başaran Emirates bu kez de ana sponsoru olduğu Benfica maçındaki Uçuş Güvenliği Videosu gösterisi ile gündeme oturmayı başarmış. Sponsoru olduğu futbol takımı ile kendi marka iletişimini başarıyla birleştiren gösteride Emirates, çapraz pazarlama açısından da harika bir işe imza atmış.

İşte o harika anlar:

Devamını Oku

İçgörüye Dayalı Ambalaj Tasarımı

İçgörü marka iletişiminin en kritik kavramlarından biri: Hedef kitlenizin zihninin, hatta kalbinin içini görerek, nasıl düşündüğünü, nasıl hissettiğini anlamayı ifade eden bir terim. Başka bir deyişle hayata onun gözleriyle bakabilmek, onun zihniyle düşünebilmek ve -iyi gününde, kötü gününde- onun gibi hissedebilmekle ilgili. Böyle bir bilgiye sahip olmak elbette kolay değil. Çünkü içgörü kolayca elde edilebilecek türden bir “bilgi”den ziyade, ulaşılması gereken bir “kavrayış” aslında. Marka iletişiminin her aşamasında bize rehberlik edecek ve doğru kullanıldığında kreatif fikrin özünü oluşturacak bir kavrayış.

Devamını Oku

2015 Yılının Rengi: Marsala

Pantone, her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni yılın rengini açıkladı: 2015 yılının rengi Marsala.

Devamını Oku

Pizza Hut’ın Yeni Logosu

Amerikan restoran zinciri Pizza Hut önceki gün New York’da düzenlediği bir basın toplantısı ile yeni logosunun tanıtımını yaptı. Şirketin yeni CEO’su David Gibbs‘in “Pizza Hut’ın kurulduğundan bu yana gerçekleştirdiği en büyük değişimlerden biri” olarak adlandırdığı bu re-branding çalışması kapsamında markanın yeni menüsü ile birlikte yeni sloganı da tanıtıldı: “The Flavor of Now”.
Devamını Oku

Stajyerlerimizi Biz de Böyle Test Ediyoruz

2 yaşındaki kızın tipografiyle imtihanı…

Devamını Oku

Apple iPhone 6 Sunumuna Rakiplerinden İnce İnce…

Apple CEO’su Tim Cook‘un merakla beklenen iPhone 6 sunumu 9 Eylül’de Flint Center‘da gerçekleşti. iPhone 6 ile birlikte iPhone 6 Plus ve Apple Watch‘ın da tanıtıldığı sunum tüm dünyada büyük bir gündem yaratırken rakip markalar da bu gündeme hiç de hazırlıksız yakalanmadıklarını sosyal medyada paylaştıkları ince göndermelerle gösterdiler.

Bunların arasında benim favorim HTC‘nin Twitter’da paylaştığı “Hoş geldin” mesajıydı:

Devamını Oku