Birkaç “İyi Fikir”!

Hazır “reklam ajansınız ile asla pazarlık yapmayın, markanızın ihtiyacı olan ‘iyi fikirleri’ bu şekilde elde edemezsiniz” demişken, bir kaç “iyi fikir” örneğini burada paylaşmak istiyorum. Özellikle,  “reklamın ‘iyi’si ‘kötü’sü olmaz” diye düşünenler için yaratıcı iletişimin gücünü gösteren bir kaç “iyi fikir”:

Birine gerçekten dokunmak istiyorsanız, ona bir mektup gönderin. Australia Post

Avustralya Postanesinin mektup yazmayı özendirmeyi amaçlayan reklamı: “Birine gerçekten dokunmak istiyorsanız, ona bir mektup gönderin.”

creativeadvertisements01-722019

Jung von Matt/Alster tarafından IWC saat üreticisi için yapılmış bir reklam çalışması. “Büyük Pilot Saati, burada deneyebilirsiniz.”

creativeadvertisements02-728607

NewYork’ta caddelerdeki rögar kapakları üzerine yerleştirilmiş Folgers kahve reklamı. Baskı üzerinde ustaca açılmış delikler, kapaktan çıkan dumanların kahve dumanı gibi algılanmasını sağlıyor. Üzerindeki metinde de şu yazıyor: “Hey, şehir asla uyumaz. Uyanın.”

Heineken

Hollanda Amsterdam’dan Heniken için bir açıkhava reklam çalışması. “Bira?”

creativeadvertisements05-769155

Hindistan Mumbai’de bir alışveriş merkezi ve bir deodorant reklamı. Alışveriş merkezinin girişindeki otomotik açılan cam kapılar üzerinde gerçek boyutlu insan resimleri yeralıyor. Siz kapıya yaklaştığınızda doğal olarak iki yana açılan kapılar ile birlikte insanların da sizden uzaklaştığı duygusuna kapılıyorsunuz, o sırada karşınıza gelen deodorant reklamında şunlar yazıyor: “Vücudunuz kötü koktuğunda insanlar sizden uzaklaşır.”

creativeadvertisements04-712816

Arjantin Buenos Aires’te bulunan Unicenter alışveriş merkezinin 14 Şubat Sevgililer Günü için uyguladığı reklam kampanyası. Alışveriş merkezinin romantik atmosferini vurgulamak için çok basit ama bir o kadar da yaratıcı bir fikir.

Duracell Reklamı

Malezya’dan başarılı bir Duracell reklamı. Sokaktaki yüksek voltajlı elektrik kutusunun üzerine Duracell görselleri yerleştirilmiş.

Almanya Berlin’de bir insan kaynakları danışmanlığı firmasının ATM’ler ve kahve makinaları üzerinde uyguladığı reklam çalışmaları. “Hayat, yanlış bir işte çalışmak için çok kısa.”

İşte yine Malezya’dan, en etkileyici bulduğum çalışmalardan biri daha. Malezya’da bazı otopark veya ürünün satıldığı tamirhane duvarlarına, otomobil farları hizasına gelecek şekilde yapıştırılan yanık efektli baskılar. “M-Tech Plasma HID ampulleri normal farlardan %300 daha fazla parlaktır.” İletilmeye çalışılan mesaj daha iyi nasıl desteklenebilir ki?

creativeadvertisements14-704833

Güney Afrika havaalanlarında, mağazaların cam kapılarına yapıştırılmış gerçek boyutlu baskılar. Sol alt köşede I.C.U. cam temizleme ürününün resmi yeralıyor. Üzerine başka da bir söz söylemeye gerek görmemişler, iyi de etmişler.

creativeadvertisements16-746665

Hong Kong’ta bir yoga okulu için uygulanmış, oldukça düşük maliyetli bir tanıtım çalışması.

Mini Cooper

Mini Cooper

Ve Mini… Yaratıcı iletişim çalışmaları ile sıklıkla karşımıza çıkan Mini Cooper’ın İsviçre Zurich’de bir tren istasyonu girişindeki reklam çalışması. Aracın iç mekan genişliğini anlatmaya çalışmış ve bunu da çok iyi başarmış.

4 comments
 1. Anonymous says: November 14, 20095:01 am

  I found this site using [url=http://google.com]google.com[/url] And i want to thank you for your work. You have done really very good site. Great work, great site! Thank you!

  Sorry for offtopic

 2. Tunç Uzcan says: January 28, 20103:37 pm

  Thank you for your kind comments.

 3. Anonymous says: March 18, 20101:53 pm

  Yes it is all a fantasy

 4. Tunç Uzcan says: March 18, 20105:51 pm

  Yes, they are 🙂

Submit comment