Facebook Savaşları

İnternet sektöründeki milyar dolarlık şirketlere bir yenisi daha ekleniyor. Wall Street Journal gazetesine göre, Microsoft, Facebook’un yüzde 5 hissesini, 300 ila 500 milyon dolar arasında bir fiyatla satın almaya hazırlanıyor.

Facebook

Son günlerde nereye baksak onu görüyoruz. Dünyayı saran Facebook çılgınlığı tüm hızıyla karasularımıza da girmiş durumda. İlk başta Harvard öğrencileriyle sınırlı olan, ancak kısa süre içinde önce Boston bölgesindeki diğer üniversitelere, ardından da ülke çapındaki okullara yayılan ve son olarak da 11 Eylül 2006’dan itibaren herhangi bir elektronik posta adresi olan herkesin kullanmına açılan Facebook, dünyanın en çok kullanılan internet sitelerinden birine dönüştü. Ülkemizde de son günlerde medyanın da “desteğiyle” büyük bir hızla popülerleşen bu “sosyalleşme” ağı, 2007 dünya markalar listesinin ön sıralarından bir yer kapacak gibi görünüyor.

Facebook, bugün sahip olduğu 42 milyon aktif kullanıcısı ile Microsoft ve Google gibi dünya teknoloji devlerinin iştahını kabartıyor. Ancak geçtiğimiz yıl Yahoo‘nun 1 milyar dolarlık teklifini geri çeviren Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg, sitenin bağımsız kalmasından yana olduğunu belirtiyor. Microsoft‘un, Facebook‘un %5 hissesine 500 milyon dolar teklifinin kabulü halinde şirketin piyasa değeri 10 milyara ulaşacak. Bu arada, “dünyanın bilgisini derlemek” gibi ulvi bir vizyona sahip olan Google ise, insanların neredeyse aldığı nefesin bile kaydının tutulduğu Facebook‘un peşini kolay kolay bırakacağa hiç benzemiyor.

brandchannel.com‘un her yıl düzenlediği Readers’ Choise marka araştırmasının kriterini bir kere daha hatırlayalım: “Geçtiğimiz yıl içerisinde hayatınızı olumlu ya da olumsuz en çok etkileyen marka hangisi?”

Hatırlarsınız, 2006’da Google‘ın YouTubee’u 1,65 milyar dolara satın alması ile birlikte YouTube listenin doğrudan 3. sırasına yerleşmişti. Şimdi bırakın hayatları etkilemeyi, neredeyse insanların hayatlarında bir fenomen haline gelen Facebook‘u bu listede görmek kimse için pek şaşırtıcı olmayacak sanırım.

Artık merakla beklediğimiz şey, Facebook savaşlarını kimin kazanacağı. Benim tahminim Google‘dan yana, ya sizinki?

0 comments
Submit comment