Mundu IM : Hayatımızdaki yeni "mesajcı"

Uzunca bir aradan sonra üzerimize çöken yaz rehavetinden kurtulmak için ufak ufak silkinmeye ve yeniden beyaz sayfalara dönüp ısınma turlarına başlamanın zamanı geldi artık.

Sezonun ilk konusu, tahminimce, çok kısa bir zaman içerisinde hayatımıza balıklama atlamaya hazırlanan entegre bir messenger uygulaması: Mundu IM yani Mundu Instant Messenger.

Her zaman söylüyoruz, geleneksel mecralar artık yavaş yavaş yerini yeni mecralara bırakmaya başladı. Teknolojinin her geçen gün daha fazla ivme kazanarak çığ etkisiyle ilerlediği günümüzde bunu görmemek, farkına varmamak imkansız. İnternet ve mobil iletişim, çoktan hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Dünya markaları sıralamalarına baktığımızda da zaten bunu rahatlıkla görebiliyoruz. İşte yazımızın konusunu oluşturan Mundu da bunlardan biri olmaya aday gibi görünüyor.

Bugün bilgisayarları ya da mobil cihazları ile internete bağlanıp da herhangi bir gerçek zamanlı iletişim uygulaması kullanmayan kimse kaldı mı? Bu alanda Microsoft’un meşhur MSN Messenger’ı neredeyse endüstri standardı haline gelmiş durumda. Eski popülaritesini yitirmiş gibi görünse de farklı ve kendine özgü özellikleri ile hala belirli bir kullanıcı kitlesine sahip ICQ’nun meşhur mesaj uyarı sesini bilmeyenimiz yoktur sanırım. Bunlara AOL Instant Messenger, Yahoo Messenger ve Google Talk’ı da eklediğimizde ortalıkta yeterince bir messenger uygulaması var gibi duruyor. Bu iyi bir şey tabii, isteyen istediğini seçer, yükler, kullanır. İşin iyi olmayan yanı herkesin aynı uygulamayı kullanmıyor oluşu ve sizin iletişim kurmak istediğiniz kişinin kullanmayı tercih ettiği uygulamaya sahip olma gerekliliğiniz.

İşte Mundu’nun öncelikle devreye girdiği ve çözüm sunduğu alan da burası: Sadece Mundu’yu kullanarak yukarıda saydığımız diğer bütün messenger uygulamaları ile gerçek zamanlı olarak iletişim kurabiliyor, bilgi ve dosya paylaşabiliyorsunuz. Üstelik bütün bunları ve çok daha fazlasını cep telefonlarınız üzerinden de gerçekleştirebiliyorsunuz. Mundu ile cep telefonunuzdan radyo dinlemeniz bile mümkün.

Aslına bakarsanız bu ve benzeri çözümleri sunan uygulamalar daha önce de ortaya çıkmıştı. Mundu’yu farklı kılan, sanırım bu uygulamayı biraz daha fazla iş dünyasına yönelik olarak geliştirmiş olması ve yine bu alanda özellikle cep telefonu, PDA vb. mobil plaformlar için web üzerinde çalışabilen son derece gelişmiş çözümler sunuyor oluşu.

Örneğin Mundu’nun arayüzünü marka ve ürünlerinize göre özelleştirebiliyor ve müşterilerinizle nerede olursanız olun iletişim kurabiliyorsunuz. Üstelik müşterilerinizin hangi iletişim uygulamasını kullandığı da pek bir önem taşımıyor bu durumda. Böylelikle müşterilerinizden oluşan online bir topluluk oluşturabiliyor ve müşterilerinizin bile, sizin iletişim ağınız üzerinde, kendi aralarında iletişim kurabilmelerine imkan vermiş oluyorsunuz. İşin en güzel yanı da bunları her zaman, her yerde ve her şekilde yapabiliyor oluşunuz. Dilerseniz bilgisayarınızdan, dilerseniz mobil cihazınız veya cep telefonunuzdan, dilerseniz de doğrudan web tarayıcınız üzerinden.

Bugün dünyada 1 milyarın üzerinde Instant Messenger hesabı olduğunu düşünürsek, Mundu’nun, müşterilerimiz ile iletişim kurmak için hiç de fena bir yol olmadığını daha iyi anlayabiliriz sanırım.

Bütün bu özellikleri ile Mundu, diğer messenger uygulamaları gibi ücretsiz değil ama neredeyse sembolik denebilecek bir fiyata sahip. Mundu’yu kullanabilmek için bir sefere mahsus USD 11.- ödüyorsunuz ve sonra hayatınız boyunca kullanıyorsunuz.

Geodesic adlı bir Hint firması tarafından geliştirilrek dünyaya sunulan Mundu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve 5 günlük ücretsiz deneme imkanından yararlanmak isterseniz web sitesini ziyaret etmeniz yeterli.

Son olarak küçük bir bilgi: Mundu, latincede “Dünya” anlamına geliyor.

0 comments
Submit comment