Perakende Mağazacılık ve Deneyimsel Pazarlama

Geçtiğimiz günlerde Altınbaş Mücevherat Grubu Başkanı sevgili Ali Bulut bir yazısını paylaştı benimle. Yazının adı “Caretta Caretta, Musteris Fidelis ve Deneyimsel Pazarlama”.

Caretta Caretta

Özellikle perakendecilikteki marka iletişimi, satış ve müşteri ilişkileri sürecine farklı ve doğru bir açıdan yaklaşan bu yazıyı, bugünkü yoğun rekabet ortamında başarı elde etmeye çalışan herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Ali Bulut, müşterilerin, satın alma ihtiyaçlarını belirlemelerinden mağazaya gelene kadar yaşadıkları süreci, Caretta Caretta’ların yumurtlama aşamasından itibaren hayatta kalabilmek için verdikleri yaşam mücadelesine benzeterek şunları söylüyor:

“Bütün bu engelleri aşarak yaşam savaşından galip çıkan yavruların oranı, öylesine düşüktür ki; herhangi bir yerde yetişkin bir Caretta Caretta gördüğümüzde, önünde saygıyla eğilip, onu bu müthiş yaşam mücadelesinden dolayı kutlamamız gerekir. Çünkü aynı yuvadan çıkan ikinci bir kardeşine rastlamak, neredeyse olanaksızdır. Bu yüzden karşılaştığımız her Caretta Caretta, doğanın eşşiz bir mucizesidir. Koruma altına alınması da sanırım bundandır.”

Aynı Caretta Carettalar gibi tüketicilerin de mağazaya ulaşmadan önce en az 7 zorlu aşamadan geçtiğini anlatan Ali Bulut, bu süreçlerde, aday markanın tüketici üzerindeki etkisinin de son derece sınırlı olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“Onların; ihtiyacın belirmesi ile mağazaya ulaşma arasında, her türlü dış etkiye rağmen; kat ettikleri yol, en az yavru Caretta Carettaların denize ulaşmak için izledikleri yol kadar, uzundur. Unutmayalım ki; o yola benzer amaçlarla çıkanlardan, sadece çok az bir bölümü, sonuna kadar gidebilmektedir.

Sonuç olarak, mağazanızın kapısından içeri adımını atan her bir müşteri tek ve eşsizdir. Ve istatistikler ne derse desin; şu anda orada olmasının kendi isteği ve kararlılığı dışında, hiçbir garantisi yoktur. Sadece bu kadarı bile; O’na hak ettiği, kendisini, aldığı karardan dolayı, iyi ve ayrıcalıklı hissettirecek hizmeti sunmak için yeterli nedendir.”

Perakande

Ali Bulut, özellikle perakende mağazacılık sektöründe, benzersiz bir müşteri deneyimi yaratmaksızın, sadece geleneksel pazarlama araçları ile gerçekleştirilen kampanyaların satış ve karlılığa bir etkisinin olmayacağını belirterek şunları söylüyor:

“Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalar, hızlı tüketim ürünlerinde reklamın satışlara katkısının yüksek olduğunu; buna karşın otomobil ve lüks tüketim gibi ürünlerinde geçmiş müşteri deneyim ve referanslarının, satın alma kararı vermeye etkisinin, çok daha yüksek olduğunu göstermektedir.”

Buraya çok az bir bölümünü alıntılayarak özetlemeye çalıştığım bu yazının tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

Caretta Caretta, Musteris Fidelis ve Deneyimsel Pazarlama – Ali Bulut

0 comments
Submit comment