Yeni Rakı’dan Yasak Delen Reklam

Yeni düzenlemeye göre rakı reklamlarında balık, kavun, beyaz peynir, meze vb. görsel ve “iştah açıcı” unsurlar kullanılamayacakmış. Varsın kullanılmasın, Yeni Rakı, yeni reklam kampanyasıyla ‘balık yasağını’ öyle bir delip geçmiş ki, tutabilene aşkolsun!

Yeni Rakı Reklamı

Duymuşsunuzdur belki. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) alkollü içki reklamlarına ilişkin getirdiği yeni düzenlemede reklamlarda rakının yanında balık ve beyaz peynir gibi “iştah açıcı” ürünlerin kullanılmasını yasakladı.

Yasakladı da ne oldu? Mey İçki‘den, Yeni Rakı için bomba gibi bir reklam kampanyası geldi. Hem de en yaratıcısından, en iştah açıcısından.

Reklamlarda, yasağa uygun olarak “iştah açıcı” balık ya da meze türü şeyler kullanılmamış. En azından “görsel” olarak. Onun yerine rakı sofrasının vazgeçilmezleri balık, beyaz peynir, kavun, kendi tabaklarında espirili bir şekilde “yazılı” olarak tarif edilmiş.

Anlayacağınız, Yeni Rakı, yasağın kendisini kampanyanın ana teması olarak kullanmış ve yasağı adeta bir fırsata dönüştürmüş. Yasağı ti’ye alırken hedef kitlesinin hislerine de tercüman olmuş, bir kez daha onların yanında olduğunu ifade etme fırsatı yaratmış. Üstelik bunu zeki ve kibarca yaptığı için de hedef kitlesi gözündeki itibarını perçinlemiş.

Kampanya kapsamında bir de “Rakısız Kalan Balık” isimli minik bir hikaye yer alıyor. Hikaye şöyle:

Bilindiği gibi, doğada çok çeşitli canlılar balık avlayarak karınlarını doyururlar. Balık yenilip mideye inince etrafına bakarmış ve eğer midede rakı yok ise 30 saniye kadar beklermiş. 30 saniye sonunda hala rakı gelmemiş ise kendi kendine sorarmış; ‘Beni ne çeşit bir canlı yedi acaba?’

Böyle yaratıcı işleri gördükçe neredeyse destekleyesim geliyor bu yasakları…

3 comments
  1. mavii says: July 30, 20097:10 pm

    yeni rakıdan da bu beklenir 😉

  2. Bugra Cetiner says: August 3, 200912:10 pm

    Gayet yaratıcı ve etkileyici bir calısma 🙂

  3. Anonymous says: June 27, 20116:36 am

    Nice website ! I will store it in my favorites. thanksss !

Submit comment